Невільник-негр і золота куля (кубинська народна казка)

Матеріал з Казки українською мовою

Жив колись за часів рабства один дуже розумний негр. Якось побився об заклад з іншими невільниками, що поживе певний час коштом хазяїна, мов король. Після того, зустрівши хазяїна, спитав його:

— Хазяїне, скільки може коштувати отака завбільшки золота куля? — І розвів руки.

Хазяїн, котрий був страшенний скнара, одразу зметикував, що негр десь викопав скарб — золоту кулю. Отож він вирішив забрати золоту кулю собі, дізнавшися спершу, де вона.

Відтоді він став частувати негра, і той ласував разом із ним усіма його смачними наїдками. Раби, котрі прислуговували хазяїнові і негрові за одним столом, казали собі: «Ти ба, і справді живе, як король...»

Хазяїн носився з негром, як дурень з писаною торбою, всіляко підлещуючись до нього. Вони робили прогулянки в гамаках, що їх несли негри — двоє спереду й двоє ззаду.

І ось одного дня, вирішивши, що негр для цього вже готовий, хазяїн завів з ним розмову про золоту кулю й урешті спитав, де ж вона.

— Та я, хазяїне, бовкнув про кулю тільки для того, щоб знати, скільки б за неї заплатили, якби я її справді знайшов,— відповів негр.

Знавіснівши від люті, хазяїн схопив нагая і почав шмагати ним негра. Перепало бідоласі добряче, але заклад він таки виграв.